Stejně jako o každé z důležitých životních otázek i o hledání povolání panuje mnoho polopravd „jak zaručeně nalézt“. Ty jsou živené zaručenými radami samozvaných moudrých, ale mohou za ně i všeobecně tradované mýty – které máme všude kolem sebe tak dlouho, až je považujeme za samozřejmé a pravdivé. Zamysleme se nad nejčastějšími chybami, které při hledání vlastního povolání děláme.

Představte si, že u vás jednoho dne zazvoní instalatér. Bodrý chlapík, kterého jste si objednali na opravu kapajícího kohoutku. Usměvavý, sympaťák. Jste rádi, že přišel právě on. Dá se do práce a brzy váš problém vyřeší. Vy mu zaplatíte a řeknete děkuji

Staré české přísloví říká: V nejlepším přestat. Zamysleme se nad hloubkou tohoto sdělení, na kterou tak často zapomínáme.

Poslední dobou jsem dostal několik dotazů ohledně významu životopisů, které uchazeči natočí formou sebeprezentačního videa. Byť na první pohled taková novinka vypadá krásně, jsem k ní skeptický.

Při vstupu do podnikání nás často doprovázejí tři chybné úvahy: 1. mýtus: Podnikání je něco mimořádně složitého Tento mýtus je spojen s představou podnikání jako něčeho velkého, pompézního, obtížného. Podnikatel jako někdo, koho si spojujeme s Wall Street, akciemi, stovkami zaměstnanců… Ale zapomínáme, že i učitel na penzi, který si přivydělá doučováním studentů, podniká. Podniká švadlena, která ušije šaty na zakázku, webový designér, který připraví web. Podniká majitel lesa nebo…

Ryba smrdí od hlavy, tvrdí se. To bývá velmi často pravda. Avšak o firmě taky velmi dobře hovoří čistá výkladní skříň – což není vždy nutně webová stránka či marketingová propagace. To je skříň leštěná profesionály a její vzhled je draze placen. Hovořím o výkladní skříni, se kterou přijdeme do kontaktu jako uchazeči o práci. O personálním oddělení a komunikaci s osobami, které mají nábor na starost.

Obrátilo se na mě několik lidí s dotazem, zda si nechat vytvořit profesní životopis specialistou. Jistě jste na podobnou nabídku narazili také: „Napíšeme vám perfektní životopis a vy se už nemusíte o nic starat. Vaše šance získat práci se rapidně zvýší.“ Nechci tyto služby bagatelizovat. Mít dobře vypadající a na základě zkušeností profesionálů vypracovaný životopis může být jistě plus. Přesto však na takovou reklamu říkám: Opravdu?

Vyjednávání o platu je součástí většiny výběrových řízení. Kandidáti, kteří nemají častou zkušenost s hledáním práce, mají o této fázi nepřesné informace nebo jsou překvapeni, když jsou na výši své platové představy tázáni. Pozor si musíme dát také na rady, které jsou převzaté ze zahraničních serverů a odrážejí odlišné zvyklosti. Takové rady pak mohou v našich podmínkách spíše uškodit.

Poslední dobou jsem dostal opakovaně několik otázek: Je pěkné, že motivujeme lidi, aby pro sebe hledali vhodné povolání a aktivně plánovali svou kariéru. Co ale mají dělat ty, kteří prostě nežijí v oblastech, kde se práce snadno shání? Ti, kteří jsou rádi za každou práci? Je sice fajn povídat si o smyslu a naplnění, je ale ještě důležitější uživit sebe a svou rodinu. Nerad bych tyto otázky odbyl mávnutím ruky. Jsou totiž velmi důležité. Proto dnes přinášíme několik rad pro ty, kteří se v podobné situaci nacházejí

Dnešní článek shrnuje čtyři podstatné faktory úspěchu v práci. Jsou zdánlivě samozřejmé, ale jako na všechny samozřejmé věci i na ně máme tendenci zapomínat. Uvedené zásady přitom platí pro naši práci i pro jakoukoli oblast našich aktivit, například pro úspěšné studium.